Solidarność Wielkopolska - Udane negocjacje
Udane negocjacje
Poniedziałek 15 stycznia 2018
fot. pixabay.com

W 2017 r. „Solidarność” w Welcome Airport Services wynegocjowała nowego systemy wynagrodzeń. Szefem zespołu negocjacyjnego w skład, którego wchodzili trzej przedstawiciele pracodawcy i trzej przedstawiciele strony społecznej był Piotr Wieczorek przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „S”.

Jak relacjonuje Marek Szydłowski, przewodniczący komisji oddziałowej „S” w poznańskim porcie lotniczym, podstawowym celem negocjacji było uporządkowanie systemu płac. Ustalono, że wynagrodzenia będą składać się z podwyższonej części zasadniczej i części zmiennej uzależnionej od frekwencji i jakości pracy (15% dla pracowników operacyjnych). Przejrzystą ścieżkę kariery dla pracowników WAS umożliwi wprowadzenie na każde stanowisko pracy kart kompetencyjnych. Będą one zawierać wymagania, które musi spełnić kandydat na poszczególne stanowisko pracy. Pracownik sam będzie decydował, czy chce więcej zarabiać. Wystarczy szkolić się i zdobywać doświadczenie, aby zyskać podwyżkę. Ponadto zatrudnieni w spółce na takim samym stanowisku, z tymi samymi uprawnieniami i doświadczeniami będą zarabiać tak samo.

„Solidarność” jest przekonana, że takie uregulowania wpłyną korzystnie na jakość rejsów obsługiwanych przez Welcome. Nowy system wynagrodzeń będzie rewolucyjny w tej branży i wyeliminuje przejawy patologii. M. Szydłowski dodaje, że po latach niszczenia branży usług lotniskowych przez PO wreszcie doczekaliśmy się dobrej zmiany na naszych lotniskach. Duża w tym zasługa Mariusza Szpikowskiego, dyrektora PPL, który cały czas wspierał realizację tego projektu.

Do Związku należy blisko 40% pracowników spośród ok. 1400 zatrudnionych w 7 oddziałach Spółki na terenie Polski. Na poznańskiej Ławicy pracuje 160 osób.

Welcome Airport Services Sp z o.o. powstała w wyniku konsolidacji spółek działających w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i Poznaniu jest największym pod względem liczby obsługiwanych przewoźników agentem handlingowym w Polsce.  Firma świadczy usługi obsługi naziemnej samolotów i pasażerów dla kilkudziesięciu linii lotniczym z całego świata.