Solidarność Wielkopolska - Urzędnicy ZUS siedzą na fejsie
Urzędnicy ZUS siedzą na fejsie
Poniedziałek 13 czerwca 2016

Zdjęcie umieszczone na Facebooku może być przyczyną kontroli ZUS i doprowadzić do odebrania zasiłku chorobowego. ZUS potwierdza, że obserwuje naszą aktywność w Internecie – podaje portal pox.pl.

ZUS stoi twardo na stanowisku, iż osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim powinna cały czas pozostawać w miejscu zamieszkania, chociaż w tej kwestii ZUS przegrywał sprawy nawet przed Sądem Najwyższym, który orzekał, iż osoba pobierająca zasiłek chorobowy może leczyć się poza miejscem zamieszkania. Był nawet wyrok, w którym Sąd Najwyższy przyznał rację choremu, który kurował się w Egipcie.

Urzędnicy ZUS przyznają, że wykorzystują portale społecznościowe do śledzenia naszej codziennej aktywności. Problemy może mieć każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim, która umieszcza na Facebooku zdjęcia wskazujące na aktywność inną niż domowa kuracja. Wyjście do restauracji czy wyjazd nad jezioro mogą zatem stać się przyczyną wszczęcia postępowania wyjaśniającego i w konsekwencji odebrania świadczenia chorobowego.

W ciągu tylko jednego roku ZUS przeprowadził aż 600 tysięcy kontroli, odbierając Polakom świadczenia na łączną kwotę 177 mln zł.

AD