Solidarność Wielkopolska - Uwaga konkurs! Pomnik Wdzięczności w naszych sercach
Uwaga konkurs! Pomnik Wdzięczności w naszych sercach
Poniedziałek 24 września 2018
fot. poznan.ak.pl

Już po raz kolejny Stowarzyszenie Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie, którego mottem jest Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku hasło konkursu brzmi: „Pomnik Wdzięczności w naszych sercach i umysłach. Dziękujemy za 100 lat niepodległości naszej Ojczyzny”.

Patronat nad konkursem objęli: Arcybiskup Metropolita Poznański, Kuratorium Oświaty i Wychowania w Poznaniu, Poznański Oddział Akcji Katolickiej, Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”.

- Pragniemy przypomnieć dzieciom i młodzieży jeden z najbardziej zapomnianych faktów z najnowszych dziejów Poznania – historię budowy i zniszczenia Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa zwanego Pomnikiem Wdzięczności – piszą organizatorzy.  Był to jeden z trzech najważniejszych Pomników w Polsce, symboli naszej niepodległości, obok Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i Pomnika Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wszystkie te pomniki zostały zburzone przez Niemców w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu – dwa pozostałe, poza Pomnikiem Wdzięczności w Poznaniu, zostały odbudowane. Pomnik Wdzięczności powstał w 1932 r. i był największym i najbardziej rozpoznawalnym monumentem przedwojennego Poznania. Jesienią 1939 r. zburzyli go Niemcy. W czasie dwóch swoich wizyt w Poznaniu (w 1983 i 1997 r.) Jan Paweł II  za każdym razem mówił o nim w swoich homiliach. Wierzymy, że wspólnym wysiłkiem sprawimy, iż Pomnik ten wróci po latach nieobecności na ulice Poznania. Gorąco pragniemy go odbudować na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 r. 

Konkurs jest otwarty, mogą w nim uczestniczyć zarówno reprezentacje szkół, jak i indywidualni uczestnicy. W tym roku  z racji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego przewidujemy bardzo atrakcyjne nagrody, a każdy z uczestników zawsze otrzymuje pamiątkowy dyplom i upominek.

Prace należy dostarczyć do 27 października 2018 r. na adres:

Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności, 60-479 Poznań, ul. Strzeszyńska 197. Prace pisemne i prezentacje mulimedialne można również przesłać na adres: j. hajdasz@post

Ogłoszenie wyników w internecie nastąpi 5 listopada br., a wręczenie nagród laureatom odbędzie się 10 listopada podczas uroczystego Koncertu w Auli UAM z okazji Święta Niepodległości.

Regulamin konkursu oraz dodatkowe informacje na stronie internetowej www.pomnikwdziecznosci.pl oraz Jolanta Hajdasz tel. 607 270 507, j.hajdasz@post Stanisław Mikołajczak tel. 666-073 884, stmikolajczak@gmail.com