Solidarność Wielkopolska - W dwustronnym dialogu nie chcemy przeszkadzać
W dwustronnym dialogu nie chcemy przeszkadzać
Poniedziałek 8 lipca 2013

Prezydium Sztabu Protestacyjnego Komisji Krajowej obradujące 5 lipca w Gdańsku wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec antypracowniczej polityce. Rozmowy z tym rządem nie mają już sensu, więc czas powiedzieć DOŚĆ – czytamy w oświadczeniu przewodniczącego „S” Piotra Dudy.

Ustawa zmieniająca Kodeks pracy w sposób krzywdzący dla pracowników została przyjęta głosami 55 senatorów.   Nowe przepisy robią z pracowników niewolników, gotowych do pracy na każde skinienie pracodawcy.

Szef Związku zapowiedział, że „S” złoży w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego oraz instytucji międzynarodowych. I dodaje: - Nie mam najmniejszych wątpliwości, że instytucje te przyznają nam rację. Liczymy też, że skierowaniem skargi do Trybunału może zająć się sam Prezydent RP, do którego trzy centrale związkowe zwrócą się w tej sprawie. Zawieszając udział w Komisji Trójstronnej, liczyliśmy, że ten krok da obecnej władzy trochę do myślenia i przegłosowana w sejmie ustawa napotka jakiś opór w senacie. Nic bardziej mylnego - rządzący jasno pokazali, że nie interesuje ich dialog z pracownikami, z reprezentującymi ich związkami zawodowymi. 

- Zaplanowane na dziś spotkanie premiera z pracodawcami biorącymi udział w Komisji Trójstronnej pokazuje prawdziwe oblicze dotychczasowych rozmów - tu dawno już powstała koalicja i my w tym dialogu dwustronnym nie chcemy przeszkadzać – podkreśla P. Duda.

Jak związkowe DOŚĆ będzie wyglądało, premier i jego antypracownicze otoczenie dowiedzą się już we wrześniu, kiedy „Solidarność”, OPZZ i Forum ZZ pojawią się w Warszawie.

O szczegółach poinformujemy po spotkaniu liderów trzech reprezentatywnych central związkowych, które odbędzie się w stolicy 11 lipca.