Solidarność Wielkopolska - W służbie Rzeczypospolitej
W służbie Rzeczypospolitej
Poniedziałek 27 sierpnia 2012
Fot.bn Bóg dał, że długi marsz ku wolności ukończyliśmy z podniesionym czołem - powiedział Maciej Musiał. Na zdjęciu pierwszy z

W przeddzień obchodów 32 rocznicy powstania „Solidarności” Wojewoda Wielkopolski wręczył działaczom opozycji solidarnościowej w Wielkopolsce odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP.

Maciej Musiał i Roman Nisiewicz zostali odznaczeni Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski. Kilkunastu innych działaczy - m.in. Krystyna Stachowiak, Zbigniew Dolata, Mieczysław Kędziora, Bogdan Narożny - krzyżami kawalerskimi, krzyżami zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

- W roli odznaczonych znaleźliśmy się w pewnym sensie nieoczekiwanie, bo przecież gdy przez długie lata osiemdziesiąte angażowaliśmy się w Solidarność, nikt z nas nie liczył na jakiekolwiek ordery - powiedział M. Musiał podczas spotkania z przyjaciółmi z czasów karnawału i podziemia.  - Zaangażowaliśmy się najpierw, jak 10 milionów Polaków, w swoich miejscach pracy w działalność wielkiego, pełnego porywającej nadziei Związku Zawodowego, a potem, po 13 grudnia, gdy generałowie zabili nadzieję, budowaliśmy podziemną „S” w przekonaniu, że tak trzeba, że przemocy trzeba się przeciwstawić, jakkolwiek by wielka nie była.

Przez trudne lata osiemdziesiąte prowadziliśmy działalność, w której do zyskania nie było nic, a do stracenia wiele, ot choćby wolność, zdrowie, kariera, praca, bezpieczeństwo najbliższych, bo przecież też mieliśmy rodziny, małe dzieci… W tamtych latach nikt nie myślał o orderach także dlatego, że nikt z nas nie wierzył w upadek komunizmu. Wiedzieliśmy tylko, że tak trzeba i że historia przyzna nam rację!

Bóg dał, że - choć wielu osłabło, a niektórzy upadli - my ten długi bieg ukończyliśmy z podniesionym czołem.

Moi Drodzy, chciałem Wam powiedzieć, bo jakoś dotychczas nie było okazji - to dla mnie wielki honor, że mogłem z Wami przez tyle lat działać w Tymczasowym Zarządzie Regionu i razem dojść do zwycięstwa i do Niepodległości.

Jesteśmy wdzięczni Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, że nasz trud z tamtych lat zauważyła. Jestem przekonany, że w służbie dla Rzeczpospolitej nie ustaniemy!

Maciej Musiał - działacz Solidarności od 1980 r., zaangażowany w struktury konspiracyjne Zarządu Regionu Wielkopolska, wiceprzewodniczący Komitetu Obywatelskiego  „S” w Poznaniu, kierował kampanią w pierwszych demokratycznych wyborach 4 czerwca 1989 r. Współzałożyciel Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, były wojewoda poznański i wielkopolski w latach 1997-2000, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000-2001.

Roman Nisiewicz - współorganizator struktur zakładowych Solidarności w Zakładach „Polam” w Pile, kolporter pism podziemnych, zaangażowany w zbiórkę pieniędzy na pomoc prześladowanych. Internowany, sygnatariusz licznych petycji do władz w obronie więzionych za przekonania, działacz  pilskie oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych Oddział w Pile.