Solidarność Wielkopolska - Wielka sztuka z… odpadów
Wielka sztuka z… odpadów
Poniedziałek 28 października 2019

Codziennie między godz. 13.00 a 19.00 w holu kasowym Teatru Wielkiego w Poznaniu ustawiony jest kosz, do którego można wrzucać plastikowe opakowania. Przydadzą się zabawki (nawet zepsute), nakrętki, białe opakowania plastikowe (np. po mleku, jogurcie), białe ubrania (mogą być zniszczone lub poplamione), odpady papierowe z niszczarki, korki od wina i styropian. „Przynieś nam to, czego nie potrzebujesz, a my zrobimy z tego spektakl” – zachęca plakat umieszczony na profilu opery na Facebooku. Ważne tylko, by każda przyniesiona rzecz została wcześniej dokładnie umyta.

Z zamierzenia zbiórka nie jest zwykłą akcją recyclingową. Zebrane śmieci ,,zagrają” w spektaklu operowym na podstawie utworu ,,Anhelli” Juliusza Słowackiego. Każdy więc, kto przyniesie plastikowe odpady i stare zabawki, będzie mieć swój wkład w sztukę. Premiera zapowiedziana jest na 6 grudnia.

- Potrzebujemy białych, przezroczystych i niebieskich opakowań, które będą konweniować ze scenerią zimowej Syberii, w której osadzone jest libretto i sztuka Słowackiego – mówi Magdalena Kulczyńska, kierownik artystyczny teatru. – Chór w tej sztuce jest jeziorem, wodą, a teraz akweny są pełne zanieczyszczeń, stąd pomysł, by pokazać problem mnóstwa otaczających nas śmieci, które otaczają i zalewają nas na co dzień.

,,Anhelli” jest poetycką wędrówką po śnieżnym piekle, krainie, która przemienia ludzi w złych i szkodliwych. Krainie równie strasznej, co pięknej. Przewodnikiem Anhellego – człowieka-anioła – jest Szaman posiadający wiedzę praojców. Naszym przewodnikiem będzie polsko-łotewski duet artystyczny: Dariusz Przybylski i Margo Zalite. ,,On komponuje muzykę pełną ekspresji, nasyconą emocjami, niekiedy delikatną i subtelną, kiedy indziej wybuchającą nagłą eksplozją dźwięków. Ona myśli obrazem, tworzy na scenie kompozycje paralelne do muzyki i przełamuje je, kiedy widz poczuje się bezpiecznie. Razem budują współczesny teatr operowy bliski romantycznej wizyjności” – czytamy na stronie Teatru Wielkiego.

Spektakl szczególnie polecany jest wizjonerom i poetom. Konwencja ,,Anhellego” zakłada, że publiczność ubrana jest na biało. Twórcom będzie niezwykle miło, jeśli widzowie spełnią prośbę realizatorów.
Operę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

AD