Solidarność Wielkopolska - Wolność - najcenniejszy spadek po powstańcach
Wolność - najcenniejszy spadek po powstańcach
Poniedziałek 23 grudnia 2013

95 lat temu Wielkopolanie sięgnęli po broń, aby wywalczyć niepodległość. I spełniły się marzenia kilku pokoleń naszych przodków o wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Marzenia okupione krwią i cierpieniem. Marzenia silniejsze niż lata prześladowań, wynaradawiania i rugowania z ojczystej ziemi. Po przeszło 120 latach pruskiego uciemiężenia Wielkopolska mogła powrócić w granice Rzeczypospolitej.

W rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego dajmy wspólnie świadectwo bohaterskich czynów naszych przodków. Niech pamięć ich dzieła nie zatrze się, a wysiłek i poświęcenie, z jakim walczyli na zawsze zajmą godne miejsce na kartach polskiej historii.

Spotkajmy się 27 grudnia 2013 r., wspólnie przeżywając tę dumną rocznicę, której obchody honorowym patronatem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, uznając ją za niezwykle ważną dla wszystkich Polaków. Wolność to najcenniejszy spadek po powstańcach wielkopolskich, za który godzi nam się podziękować.

Cześć ich pamięci!

 

Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego

 

Program obchodów:

26 grudnia 2013

godz. 16.00 - przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania - Dworzec Letni

 

27 grudnia 2013

godz. 11.00 – uroczystości centralne przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, przemarsz do kościoła farnego, na trasie przemarszu składanie kwiatów przy tablicach pamiątkowych: Franciszka Ratajczaka, Stanisława Taczaka, Ignacego J. Paderewskiego i pomniku 15 Pułku Ułanów Poznańskich

godz. 12.45 – Msza św. w kościele farnym pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego

godz. 14.30 – „Przysięgamy, że pamiętamy” – inscenizacja powstańcza na placu Wolności. Atmosferę grudniowych dni 1918 r. przypomni oprawa placu, na którym obecni będą  rekonstruktorzy wcielający się m.in. w żołnierzy polskich i niemieckich. Zaaranżowany zostanie punkt poboru.

Wyjątkowym punktem programu obchodów będzie utworzenie biało-czerwonej szachownicy – jednego z symboli odzyskania niepodległości.

Chętni do udziału w tworzeniu szachownicy mogą się zgłosić od godz. 13.30 do punktu rejestracyjnego u wylotu ul. Nowowiejskiego.

Wszyscy obecni na placu Wolności będą mogli dać wyraz swojemu patriotyzmowi, powtarzając słowa przysięgi powstańczej:

„My Wielkopolanie, przysięgamy pamiętać o odwadze naszych przodków, kochać ojczyznę i chronić wspólne dobro, służyć ziemi wielkopolskiej i budować jej przyszłość. Pamiętamy i wytrwamy!”.

 

godz. 19.00 – Koncert Marszałkowski „Fantazja Polska”. Aula Uniwersytecka.

Już od kilku lat rocznica Powstania Wielkopolskiego świętowana jest również w Warszawie. Uroczystości w stolicy odbywają się 28 grudnia.