Solidarność Wielkopolska - Za nami 25. Orlen Maraton Solidarności
Za nami 25. Orlen Maraton Solidarności
Poniedziałek 26 sierpnia 2019
Fot. Archiwum ZR

To nie tylko impreza sportowa. To także okazja do oddania hołdu stoczniowcom poległym w Grudniu 1970 roku oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku. Inspiracją dla maratonu byli kurierzy, którzy przenosili meldunki między stoczniami Gdańska i Gdyni, dlatego bieg prowadzi przez całe Trójmiasto. Na starcie stanęło blisko 950 biegaczy z 30 państw. W roku 2019 po raz pierwszy Maraton Solidarności patronatem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Udział w biegu relacjonuje jeden z uczestników - Daniel Utrajczak.

Od kilku lat w Maratonie bierze udział ekipa z wielkopolskiej „Solidarności”. Liczba uczestników stających na starcie z roku na rok  rośnie.   Świadczy to o tym, że - jak mówi Kazimierz Zimny, dyrektor maratonu i jednocześnie medalista olimpijski z Rzymu - pamięć biegaczy, którzy chcą w ten sposób upamiętnić ważne dni roku 1970 nie zanika i jest przekazywana w sztafecie pokoleń.

W Gdańsku,  w Poznaniu słowo solidarność ma szczególny wymiar i obliguje do podjęcia wysiłku, podobnie jak to czynili kurierzy na tej trasie  blisko 50 lat temu.

Z racji absencji zeszłorocznej zwyciężczyni Moniki Brzozowskiej nie udało się w tym roku powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu. Jak zwykle nie zawiódł nasz kapitan Grzegorz Jezierski. Zdobył II miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz był w czołówce klasyfikacji biegaczy „Solidarności”.

Wyniki sportowe są ważne, niemniej należy odnotować rozpoznawalność charakterystycznych koszulek z Poznania.

* Najszybszy na trasie gdańskiego biegu okazał się Kenijczyk, Isaac Kimutai Ngeno, który zdeklasował rywali i ukończył zawody w znakomitym czasie 2:20.31. Drugi na metę przybiegł jego rodak Evans Kipngetich (2:27.16). Trzeci zameldował się Polak i ubiegłoroczny triumfator - Rafał Czarnecki z Bliżyna (2:28.35). Wśród kobiet triumfowała Kenijka Gladys Jepkurui (2:48.57). Pełna lista wyników na stronie maratończyk.pl

*****

W barwach wielkopolskiej „Solidarności” startowali:

  • Grzegorz Jezierski, Adam Miczyński, Adrian Łukasik, Krzysztof Aleksandrowicz, Daniel Utrajczak - reprezentujący Region Wielkopolska;
  • Piotr Bijas, Jakub Kucharski – reprezentujący Solidarność Volkswagen Poznań;
  • Ryszard Kemnitz – z Klubu Biegacza przy pilskim Oddziale Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”.