Solidarność Wielkopolska - Zmarł duszpasterz internowanych w Gołdapi
Zmarł duszpasterz internowanych w Gołdapi
Poniedziałek 23 lipca 2012

7 lipca 2012 r. w wieku 81 lat zmarł w Gołdapi ks. prałat Aleksander Smędzik, duszpasterz kobiet internowanych w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi i opiekun ich rodzin, długoletni proboszcz miejscowej parafii. 

Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. wygłaszał patriotyczne kazania podczas Mszy św. w miejscowym kościele. Przez cały czas funkcjonowania obozu dla internowanych kobiet w Gołdapi (styczeń-lipiec 1982 r.) sprawował tam opiekę duszpasterską. W jednym z wywiadów powiedział: - Od razu starałem się zorganizować pomoc duszpasterską i materialną. Działałem z początku na własną rękę, nie pytałem nawet o to swojego biskupa, bo nie było na to czasu. Widziałem pilną potrzebę pomocy tym kobietom.
Po początkowych kłopotach ks. A. Smędzikowi udało się uzyskać pozwolenie na wstęp do ośrodka dla internowanych, gdzie w każdą niedzielę odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny oraz spowiadał przebywające tam kobiety. Przepastne zakamarki księżowskiej sutanny spełniały także rolę poczty kurierskiej pozwalającej internowanym zachować łączność z bliskimi bez pośrednictwa więziennego cenzora
Gościnna plebania ks. A. Smędzika była przystanią dla rodzin odwiedzających internowane. Zawsze służył im pomocą, zapewniał nocleg i strawę oraz - co najważniejsze -wsparcie duchowe. Po 1989 r. byłe internowane wielokrotnie odwiedzały ks. Aleksandra i zawsze były podejmowane z tą samą serdeczną gościnnością.
W 2008 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ks. prałata Aleksandra Smędzika Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

b