



Podczas obrad Walnego Zebrania Delegatów Wielkopolska, które odbyło się 25 września br. delegaci organizacji zakładowych podsumowali rok pracy wielkopolskiej „Solidarności” i dyskutowali o kierunkach działań w najbliższym czasie.
Gośćmi WZD byli: Krzysztof Duda i Jacek Strzyżewski z Okręgowej Inspekcji Pracy, Rafał Kościański z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Katarzyna Lis z Uniwersytetu Ekonomicznego, Jacek Kulik ze Związku Pracodawcó1)Janusz Pałubicki - b. przewodniczący ZR oraz ks. kan. Tadeusz Magas – kapelan wielkopolskiej „S”.
Omawiając wydarzenia minionego roku Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej „S” poinformował, że w tym czasie powstało w regionie 18 nowych organizacji zakładowych, co plasuje nas w czołówce regionów. Jednym z wartych podkreślenia przejawów aktywności jest powstanie i bardzo dynamiczna działalność Sekcji Młodych, która mimo, niedługiego okresu działania, przeprowadziła już kilka spektakularnych akcji promujących Związek.
W ostatnim czasie zintensyfikowała się współpraca z europejskimi centralami związkowymi oraz udział w międzynarodowych konferencjach, szkoleniach i akcjach protestacyjnych.
Ważnym elementem funkcjonowania regionalnej „S” jest również rozwój liczebny Związku oraz profesjonalizacja działania. W tym celu znacznie poszerzono ofertę szkoleń proponowanych działaczom organizacji zakładowych. Będzie również powołany zespół ekspertów z dziedziny ekonomii, który oprócz działającego od wielu lat silnego zaplecza prawnego stanie się istotnym wsparciem dla organizacji zakładowych.
J. Lange przypomniał również działania Zarządu Regionu podejmowane w sprawach poszczególnych zakładów pracy i grup zawodowych oraz udział wielkopolskich związkowców w akcjach ogólnopolskich dotyczących problemów ludzi pracy.
Istotną część programu obrad zajęła dyskusja na temat zbliżających się wyborów parlamentarnych.
Przez 8 lat rządów PO-PSL doświadczaliśmy nieprzyjaznego klimatu dla pracowników i związków zawodowych – mówił J. Lange. - Musimy zrobić wszystko, aby odsunąć tę ekipę od władzy. Dzisiaj mamy taką możliwość. Pierwszym krokiem w tym kierunku były wybory prezydenckie. Musimy szukać takich rozwiązań, które poprawią sytuację ludzi pracy.
Przewodniczący regionalnej „S” zaapelował o zaangażowanie wszystkich członków Związku w kampanię wyborczą i popieranie kandydatów „S” startujących z lity PiS.
Piotr Olbryś zwrócił uwagę, że w Związku są również ludzie, którzy popierają inne ugrupowania lub nie angażują się w wybory. Dlatego „S” nie popiera żadnej konkretnej partii „z nazwy”, ale apeluje do głosowania na konkretnych członków Związku, którzy swoją dotychczasową działalnością gwarantują, że będą w parlamencie opowiadać się za sprawami ważnymi dla ludzi pracy.
Poparcie delegatów otrzymali kandydujący z PiS-u: Lidia Dudziak, Jan Mosiński, Zbigniew Dolata i Marcin Stróżyński.
Ponadto w przyjętych stanowiskach delegaci wyrazili „sprzeciw wobec pominięcia NSZZ Solidarność w rozmowach dotyczących wzrostu wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia oraz nieuwzględnienia w tych podwyżkach innych pracowników niż pielęgniarki i położne. Decyzja ministra zdrowia jest sprzeczna z Konstytucją RP.”
Udzielili poparcia również działaniom „Regionalnej Sekcji Pracowników Instytucji Kultury, podejmowanym na rzecz poprawy tragicznej sytuacji materialnej pracowników instytucji kultury…”
Do Komisji Krajowej został skierowany apel o poszerzenie grupy eksperckiej do opiniowania dokumentów prawnych związanych z działalnością społecznej inspekcji pracy oraz bhp.
W innym dokumencie delegaci apelują do rządu o godne traktowanie emerytów i rencistów, ochronę ich praw oraz zapewnienie godziwych świadczeń socjalnych i zdrowotnych oraz kwotową, a nie procentową rewaloryzację emerytur i rent.
Po zakończeniu obrad delegaci złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r. przy bramie Głównej HCP.