Solidarność Wielkopolska - Związkowe plany na wrzesień
Związkowe plany na wrzesień
Poniedziałek 27 maja 2013

Szefowie trzech największych central związkowych w Polsce:  Piotr Duda -  NSZZ „S”, Jan Guz  - OPZ oraz Tadeusz Chwałka z Forum Związków Zawodowych, którzy wystąpili 20 maja na wspólnej konferencji prasowej oświadczyli, że warunkiem jakichkolwiek rozmów z rządem jest wycofanie z Sejmu poselskiego i rządowego projektu ustawy o elastycznym czasie pracy.

- Ten rząd ma tylko jeden sukces, którym może się pochwalić. Udało mu się skonsolidować związki zawodowe. Będziemy teraz działać wspólnie, do współpracy zaprosimy też mniejsze, niereprezentatywne centrale związkowe - mówił Duda. -  Dzisiaj widzimy, że dialog z tym rządem nie przynosi żadnych efektów. A nawet wręcz przeciwnie. Dlatego razem z obecnymi tu kolegami będziemy podejmować decyzje, koordynować działania, przygotowywać akcje protestacyjne.
Przewodniczący „Solidarności” zwrócił uwagę na manipulacje wokół projektu ustawy o elastycznym czasie pracy. Wbrew deklaracjom premiera o tym, że nie interesuje go restrykcyjny projekt poselski, najbardziej niekorzystne zapisy z tego projektu po cichu są przenoszone do projektu rządowego.
- Czekamy na kolejne spotkanie z panem premierem w ramach Komisji Trójstronnej, ale jeśli rząd nie wycofa się z tego haniebnego projektu, nie mamy o czym rozmawiać - zaznaczył Duda.
Trzej przewodniczący poinformowali, że wypracowali już koncepcję i program, a wkrótce rozpoczną się przygotowania do wspólnej akcji protestacyjnej, która ma odbyć się we wrześniu. - Czekamy aż  wypowiedzą się nasi członkowie, jaka forma protestu ich interesuje. Ludzie mają naprawdę dosyć. Ustawa o wieku emerytalnym pogrzebała Platformę Obywatelską - podkreślał Duda. - Mówiłem wtedy, że to początek końca PO. Przesilenie musi nastąpić. I nastąpi. Jeśli już pojedziemy do Warszawy, to tylko po zwycięstwo.

b