Solidarność Wielkopolska - 21 dni na odwołanie się od zwolnienia z pracy
21 dni na odwołanie się od zwolnienia z pracy
Poniedziałek 24 października 2016

Wydłużenie czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę z 7 do 21 dni - takie zmiany w Kodeksie pracy proponuje Zespół ds. Prawa Pracy Rady Dialogu Społecznego. To będzie pierwsza inicjatywa legislacyjna Rady.

Obecnie obowiązujące 7 dni na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę nie wystarcza na dopełnienie formalności. Zespół RDS proponuje, aby wydłużyć czas na składanie odwołania od wypowiedzenia do 21 dni. W proponowanych zmianach pojawił się także postulat pracodawców - wprowadzenie „wewnętrznych mediacji”. Dzięki temu w razie konfliktu pracownik nie odwołuje się od razu do sądu pracy, bo jest mediator. Jeżeli jest wola zawarcia porozumienia, to pracownik odstępuje od wystąpienia do sądu pracy. - Rozszerzenie procedury mediacji pozwoli na szybsze rozwiązania niektórych konfliktów między pracownikami a pracodawcami. Pewne kwestie można rozwiązać na poziomie zakładu w towarzystwie mediatora - wyjaśnia Sławomir Adamczyk, ekspert KK.

Proponowane zmiany są efektem kompromisu. - Obowiązujące prawo należy zmienić - podkreśla Adamczyk. - Obecne przepisy mają swoje korzenie w czasach stalinowskich.

RDS zajmie się proponowanymi zmianami na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym, w którym weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda, w rok po jej powołaniu. Oprócz podsumowania działań RDS pod przewodnictwem strony związkowej Rada ma omówić kierunki zmian w szkolnictwie wyższym.

hd