Solidarność Wielkopolska - 30. pielgrzymka
30. pielgrzymka
Poniedziałek 10 września 2012

Jasnogórska Matko, naucz nas kochać Kościół, który jest naszym domem

- takie motto w dniach 15-16 września towarzyszyć będzie 30. jubileuszowej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę.

Do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność”, do wszystkich Ludzi Pracy w Polsce apeluje przewodniczący Związku Piotr Duda o uczestnictwo w pielgrzymce:

- NSZZ „Solidarność” [...] swój pogląd na sprawy pracownicze, relacje z pracodawcami i państwem wywodzi wprost ze Społecznej Nauki Kościoła - mówi lider Związku P. Duda i zaprasza do wspólnej modlitwy.

- „Solidarność”, patrząc na świat z perspektywy Ewangelii wskazuje, że dobra gospodarka musi się opierać na wzajemnych uczciwie rozłożonych obowiązkach pomiędzy pracownikami, pracodawcami i państwem. Jeśli więc kryzys, to dźwigany wspólnie. Jeśli dobra koniunktura, to ze wspólnymi pożytkami. Tymczasem z każdym rokiem bardziej zadłużone państwo staje się  coraz pazerniejsze, a pracodawcy osiągający rekordowe zyski przenoszą główny ciężar kryzysu na pracowników. Bezrobocie ciągle rośnie, coraz bardziej elastyczny jest rynek pracy z coraz powszechniej stosowanymi umowami śmieciowymi, powiększa się strefa ubóstwa i wykluczenia, coraz wyższe podatki dławią polskie rodziny. Szczególnie uwłaczające godności ludzi pracy jest ubóstwo tych, którzy mając pracę, zmuszeni są do korzystania z opieki społecznej.

Te wszystkie sprawy zaniesiemy przed tron Jasnogórskiej Pani podczas tegorocznej 30. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy. Będziemy modlić się o opiekę i wsparcie naszego Związku. Będziemy modlić się o siłę, dzięki której zmienimy nasz kraj, aby był przyjazny dla polskich pracowników i polskich rodzin.

Program

15 września (sobota)

19.00 - Msza Święta na Szczycie pod przewodnictwem ks. abpa Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego

21.00 - Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Ryczana Krajowego Duszpasterza Świata Pracy

16 września (niedziela)

10.40 - Wystąpienie przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy

11.00 - Uroczysta Suma koncelebrowana przez Duszpasterzy Ludzi Pracy pod przewodnictwem ks. Henryka kardynała Gulbinowicza, homilię wygłosi ks. bp Antoni Dydycz.

Grupy pielgrzymkowe z naszego regionu zapraszamy do wspólnego wejścia na Wały. Zbiórka przy Herbaciarni Claromontana w niedzielę o godz. 9.30.

Szczegółowy program: www.solidarnosc.org.pl