Solidarność Wielkopolska - Dziękujemy za księdza Jerzego
Dziękujemy za księdza Jerzego
Poniedziałek 27 października 2014

W niedzielę 19 października w kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu odbyły się uroczystości poświęcone 30 rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

W procesji z udziałem kapłanów koncelebrujących Mszę św., działaczy „S” oraz licznych pocztów sztandarowych relikwie bł. ks. Jerzego zostały wprowadzone do świątyni.

Na początku Mszy św. ks. kanonik Tadeusz Magas, kapelan wielkopolskiej „S” odczytał Dekret Stolicy Apostolskiej o uznaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki Patronem NSZZ „Solidarność”.

Mszę św. odprawił ks. abp Marek Jędraszewski. W wygłoszonej homilii mówił o potrzebie głoszenia prawdy, którą bez reszty przepełniona była posługa kapłańska ks. Jerzego, o jego wierności takim wartościom, jak poszanowanie godności osoby ludzkiej oraz odwadze z jaką wzywał, aby nawet w najtrudniejszych momentach zło dobrem zwyciężać.

Po Mszy św. wierni udali się przed pomnik ks. Jerzego, który z inicjatywy wielkopolskiej „S” stanął w 2006 r. przy kościele.

- Stoimy przed pomnikiem człowieka, który został księdzem i księdza, który został błogosławionym. Dziękujemy za ks. Jerzego, którego życie było nierozerwalnie związane z „Solidarnością”. Jego nauczanie, wielkie pochylenie nad kondycją człowieka pracy od początku wpisane było w etos Związku – powiedział Jarosław Lange. - Modlimy się o to, aby w niedalekiej przyszłości naszym patronem był święty Jerzy Popiełuszko.

Uroczystości rocznicowe organizowały również struktury terenowe „S”. Szczególnie podniosły przebieg miały obchody w Pile. W sobotę 11 października br. przedstawiciele Pilskiego Oddziału wielkopolskiej „S” udali się z pielgrzymką do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, gdzie z rąk kustosza relikwii i proboszcza żoliborskiej parafii, ks. Marcina Brzezińskiego otrzymali relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które w dniu śmierci Patrona „Solidarności” zostały przekazane parafii p.w. Świętej Rodziny w Pile .

 

 

 

b