Solidarność Wielkopolska - Głos prywatny w sprawach publicznych - Flaga
Głos prywatny w sprawach publicznych - Flaga
Poniedziałek 9 maja 2011

Dawno Poznań nie był tak udekorowany flagami w barwach narodowych, jak w pierwszych dniach maja. Stało się tak zapewne dlatego, iż owo triduum rozpoczęło się nie tyle, jak zawsze, Świętem Pracy, co beatyfikacją Jana Pawła II.

Starsi pamiętają jeszcze lata, gdy po Święcie Pracy, 2 maja pośpiesznie zdejmowano flagi, by przypadkiem jakaś nie doczekała do zakazanego Święta 3 Maja! Nie chce pewnie tego pamiętać lewica, która w czasie, gdy cała Polska uczestniczyła w uroczystościach beatyfikacyjnych, postanowiła zorganizować festyn pierwszomajowy w Czołowie, znanym stąd, że tam właśnie trafił usunięty w roku 1989 przez spanikowanych komunistów z parku Wilsona pomnik Marcina Kasprzaka.
W dekorowaniu miasta miał swój udział Pan Prezydent, który osobiście postanowił rozdać oszczędnym obywatelom naszego Grodu 5 tys. flag, by zdobiły ich domy i chwała Mu za to!
Jednym z nienajlepszych skutków reform samorządowych stała się inflacja symboli. Do początku lat 90. symbolem miasta, tym, co odróżniało gminę miejską od gminy wiejskiej był herb, najczęściej starodawny, fundowany wraz z miastem, które się nim chlubiło. Reforma samorządowa dozwoliła, by herb miała byle gmina. W roku 1998 r. prawo do herbu przyznano także powiatom i województwom samorządowym, no i pojawiło się tych herbów co niemiara.
Co więcej, nie wiadomo po co, nowym jednostkom samorządu terytorialnego przyznano także prawo posiadania flagi. Chyba tylko dlatego, że samorządowcy tego chcieli. Do tego czasu sprawa była prosta: flaga jest jedna, państwowa, biało-czerwona! Flaga ma moc, gdy ludzie się z tą barwą identyfikują, a kto wie jak wygląda np. flaga powiatu poznańskiego? Flaga winna być wyłącznym atrybutem Państwa. Ta myśl przyświecała być może inicjatorom ustanowienia przed siedmiu laty Dnia Flagi RP w przeddzień Święta 3 Maja.
Stosowna ustawa stanowi, iż „Flagę państwową Rzeczpospolitej Polskiej podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsca obrad” rad gmin, miast, powiatów oraz sejmików województw w czasie ich sesji, a także „z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych”. 2 maja, w Dniu Flagi RP na gmachu Urzędu Miejskiego wisiała flaga biało-czerwona, na gmachu Urzędu Marszałkowskiego wisiała flaga województwa, a na siedzibie Wojewody - przedstawiciela Rządu kompromisowo… nie było żadnej flagi!

Maciej Musiał