Solidarność Wielkopolska - Jest porozumienie w Kościanie
Jest porozumienie w Kościanie
Poniedziałek 27 lutego 2012
Fot. bn Na zdjęciu Piotr Kuta podczas konferencji prasowej w październiku 2011 r.

Po kilku miesiącach negocjacji władze Kościana i Organizacja Zakładowa „S”  w Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji podpisały porozumienie dotyczące gwarancji zatrudnienia i wynagradzania pracowników w związku z planowanym przez magistrat przekształceniem zakładu w spółkę z o.o. Z inicjatywy „S” w sprawę zostali zaangażowani radni miejscy.

Komercjalizacji zakładu sprzeciwiała się zakładowa „S”. Od początku kością niezgody pozostawał okres gwarancji zatrudnienia. Obawiano się, że zmiana formy działalności firmy może oznaczać utratę pracy dla sporej części pracowników.

Na dowód, że ich obawy nie są pozbawione podstaw przewodniczący Komisji Zakładowej „S” Piotr Kuta przytaczał przykład innych kościańskich zakładów: - Wcześniej w spółki zostały przekształcone dwie inne firmy komunalne. Jednym z nich był Miejski Zakład Energetyki Cieplnej, który wkrótce zbankrutował, a drugim Zakład Oczyszczania Miasta sprzedany Remondisowi. Pracownicy stracili zatrudnienie, a mieszkańcy płacą większe rachunki.

Pracownicy MZWiK z rezerwą przyjmowali zapewnienia pracodawcy,  iż sytuacja firmy jest stabilna i że ani w bliższej, ani w dalszej przyszłości nie planuje zwolnień. Związkowców niepokoił m.in. fakt, iż zaproponował on jedynie 1,5-roczny okres gwarancji zatrudnienia, mimo że dopiero upłynął rok kadencji władz, a do jej zakończenia pozostały jeszcze 3 lata.

Ostatecznie 16 lutego br. zostało podpisane porozumienie, na mocy którego pracownicy uzyskali gwarancje zatrudnienia na 3 lata, czyli do końca kadencji obecnej rady miasta. Utrzymane zostaną dotychczas obowiązujące zasady wynagradzania, oraz świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wynegocjowano również podwyżki płac: o 5% od 1 stycznia 2013 r. i następne 5% w momencie komercjalizacji firmy.

b