Solidarność Wielkopolska - Już w najbliższą niedzielę!
Już w najbliższą niedzielę!
Poniedziałek 27 lutego 2012
Fot. archiwum Orszak Jagiellonów prowadzi św. Kazimierz Królewicz

Wielkopolska „Solidarność” kolejny raz włączyła się w organizacyjne wsparcie imprezy „Kaziuk wileński w Poznaniu”. Jej celem – oprócz oczywiście dobrej zabawy – jest przypomnienie źródeł wielokulturowości i wspólnych tradycji, zaprezentowanie mieszkańcom Poznania i Wielkopolski kultury kresowej. Wszak jest ona kulturą korzeni wielu obecnych mieszkańców naszego miasta pochodzących z ziem dawnych Kresów Rzeczypospolitej, którzy przeprowadzili się tu w wyniku zmiany granic po II wojnie światowej.

Kaziuk 2012 odbędzie się w dzień św. Kazimierza – w niedzielę 4 marca.

Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w kościele p.w. Wszystkich Świętych o godz. 13.00.

Cieszący się od lat wielkim powodzeniem Kiermasz Kaziukowy rozpocznie się na Starym Rynku o godz. 11.30 i potrwa do 16.00. Będzie można znaleźć na nim tradycyjne palmy, kaziukowe serca, obwarzanki, chleb litewski. Filatelistów (i nie tylko) ucieszy okolicznościowy datownik na kaziukowej karcie pocztowej wydanej z okazji Roku Kraszewskiego. A poświęconą J.I.Kraszewskiemu wystawę  z cyklu „Kresy w fotografii Wielkopolan” będzie można obejrzeć w pobliskim Muzeum Pracowni Kraszewskiego (ul. Wroniecka).

Z fasady Ratusza pozdrowi uczestników Dwór Jagielloński. Jak zawsze na estradzie wręczona zostanie nagroda „Żurawiny 2012”, wystąpią zespoły z Wielkopolski, ale główną atrakcją będzie Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia” z Wilna. Ten właśnie znakomity, nagradzany wielokrotnie zespół zaprezentuje się w pełnej krasie na koncercie galowym o godz. 17.00 w auli szkoły muzycznej przy ul. Solnej.

Zachęcamy wszystkich – przyjdźcie na Stary Rynek powitać przedwiośnie z Kaziukiem i „Wilią”. Przyjdźcie też na koncert oklaskiwać naszych rodaków z Wilna – szczególnie teraz wobec ograniczania praw Polaków przez władze Litwy warto pokazać wsparcie dla tych, którzy tam trwają, zachowują i propagują polską kulturę.

Organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej  w Poznaniu, na którego stronie internetowej www.tmwizw.republika.pl  można znaleźć więcej informacji i pełny program imprezy.

 

AN