Solidarność Wielkopolska - Aktualności

Poniedziałek 20 czerwca 2022
fot. A. Dolska Obecnie w hostelu przy ul. Zamkowej przebywa 25 uchodźców z Ukrainy

Z Patrykiem Trząsalskim, zastępcą przewodniczącego Regionu Wielkopolska NSZZ ,,Solidarność” rozmawia Anna Dolska 

Lawinowy napływ uchodźców z Ukrainy, którym masowo trzeba było pomagać doraźnie mamy już za sobą. Wielu z nich podjęło pracę i stara się ułożyć życie – choć tymczasowo - w naszym kraju. Czy ci, którzy pracują wstępują do Związku?

Poniedziałek 20 czerwca 2022

Od kilku miesięcy Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ "Solidarność" organizuje schronienie dla uchodźców wojennych z Ukrainy. W Pile, po wcześniejszej adaptacji i kapitalnym remoncie mieszkania, pomagamy trzem osobom. W Poznaniu udostępniliśmy prawie wszystkie pokoje (bez jednego) w budynku, którego właścicielem jest Region (przy ul. Zamkowej), a gdzie przez kilka ostatnich lat była prowadzona działalność hostelowa.

Poniedziałek 20 czerwca 2022

Program obchodów:

26 czerwca - niedziela

  • 8.00 Msza św. w intencji Ofiar Czerwca 1956 i pracowników szpitala im. F. Raszei | Kaplica szpitala im. F. Raszei w Poznaniu, ul. Mickiewicza 2
  • 9.00 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku szpitala im. F. Raszei | ul. A. Mickiewicza 2
  • 9.30 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Romka Strzałkowskiego ul. R. Strzałkowskiego 2
  • 10.00 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Petera Mansfelda ul. P. Mansfelda 15
  • 17.30 koncert "Nie przejdziemy do historii" | muszla koncertowa w Parku Wilsona, wstęp wolny
Poniedziałek 20 czerwca 2022

Delegaci jubileuszowego XXX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, obradujący w Zakopanem 26-27 maja 2022 r. przyjęli  „Posłanie do Ludzi Pracy”:

I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” 41 lat temu przesłał walczącym o godność człowieka pracy - zwłaszcza w krajach obozu komunistycznego - wyrazy poparcia i nadziei.

Poniedziałek 20 czerwca 2022

Czy pracownicy objęci zadaniowym systemem pracy muszą ją rozpoczynać w godzinach określonych w regulaminie pracy obowiązującym w danym zakładzie pracy?  Czy mogą się np. umówić z przełożonym, że będą przychodzić inną godzinę, z zastrzeżeniem, że w tygodniu przepracują kodeksowe 40 godzin?

Poniedziałek 20 czerwca 2022

Zmarła 9 czerwca 2022 r. Pożegnaliśmy Ją podczas Mszy św. w Bazylice Świętogórkiej w Gostyniu, spoczęła w grobowcu rodzinnym na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Poniedziałek 20 czerwca 2022
źródło foto: pixabay.com/CC0

By uzyskać prawo do emerytury pomostowej, nie trzeba
posiadać miesięcznego stażu pracy w warunkach szczególnych
lub o szczególnym charakterze po 31 grudnia 2008 roku.
Wystarczy zaledwie dzień takiej pracy po upływie tego terminu – wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z 18 maja tego roku.

Poniedziałek 20 czerwca 2022

Postulat „S” znalazł się w projekcie ministerialnego rozporządzenia. Po wniosku złożonym przez NSZZ „Solidarność” ma wzrosnąć dieta za dobę w krajowej podróży służbowej. Jak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, stawka, która dotąd wynosiła 30 złotych, miałaby być podniesiona o 26 procent - do 38 złotych.