Solidarność Wielkopolska - Pracownicy 40+ powinni pracować 3 dni w tygodniu
Pracownicy 40+ powinni pracować 3 dni w tygodniu
Poniedziałek 25 kwietnia 2016

Naukowcy z Japonii doszli do wniosku, że pracownicy powyżej 40 roku życia powinni pracować 3 dni tygodniowo, informuje „The Times”. Ten prosty zabieg pozwoli być pracownikowi w pełni formy i wydajnie wykonywać swoje zadania. Ich zalecenia zostały podparte silnymi badaniami, które objęły grupę przeszło 7 tysięcy osób.

Naukowcy przetestowali zwyczaje i wydajność pracy 3 tysięcy mężczyzn i 3,5 tysiąca kobiet w Australii. Badanie zwróciło uwagę na problem z utrzymaniem balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Pomiędzy 40 rokiem życia a wiekiem emerytalnym ważne jest, aby nie pracować zbyt długo, ponieważ wpływa to negatywnie na zdrowie. Z drugiej strony całkowity brak pracy również ma bardzo zły wpływ na stan naszego umysłu. Chcąc znaleźć dogodne rozwiązanie, naukowcy oszacowali, że idealną opcją jest praca na pół etatu, która chroni przed nadmiernym stresem i wyczerpaniem, a z drugiej strony pobudza umysł do wysiłku.

Uczestnicy eksperymentu mieli za zadanie czytać na głos wyrazy na liście oraz numery, które się na niej znajdowały od tyłu oraz łączyć wyrazy z numerami. Wyniki pokazały, że najlepiej poradziły sobie osoby, które pracowały ok. 25 godzin tygodniowo. Nieco gorzej wypadli ci, którzy pracowali więcej niż 40 godzin, a na trzecim miejscu znaleźli się bezrobotni. Ostatnie miejsce przypadło ludziom, którzy w pracy spędzają więcej niż 55 godzin tygodniowo.

red. hd