Solidarność Wielkopolska - Sąd wydał wyrok
Sąd wydał wyrok
Poniedziałek 22 kwietnia 2013

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie Grudnia 1970 r. Stanisław Kociołek został uniewinniony, dwaj dowódcy wojskowi skazani w zawieszeniu na 2 lata. Prokurator żądał dla wszystkich po 8 lat więzienia i po 10 lat pozbawienia praw publicznych.

Śledztwo było prowadzone od początku lat 90. Pierwotnie prokuratura oskarżała  12 osób m.in.: b. szefa MON gen. W. Jaruzelskiego, wiceszef tego resortu gen. T. Tuczapskiego i ówczesnego szefa MSW Kazimierza Świtałę. Ława oskarżonych stopniowo zmniejszała się z powodu śmierci lub problemów zdrowotnych pozwanych.

Kompromitacja sądu jest oczywista - mówi Piotr Duda, przewodniczący KK- Módlmy się za oprawców, aby jeszcze za życia sami przyznali się do winy. Inaczej nigdy nie dowiemy się prawdy o tej tragedii. Jeśli się przyznają, powiedzą jak było naprawdę, z serca będziemy mogli im wybaczyć. Inaczej rana ta pozostanie na zawsze otwarta. Na temat oceny sądu będę milczał, bo musiałbym użyć najgorszych słów, których publicznie nie godzi się mówić.

W grudniu 1970 r. rząd PRL ogłosił drastyczne podwyżki cen na artykuły spożywcze, co wywołało demonstracje na Wybrzeżu. Według oficjalnych danych na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od strzałów milicji i wojska zginęło 45 osób, a 1165 zostało rannych.